Виїзний семінар-творча майстерня "Бібліотечне краєзнавство як ресурс розвитку туризму"

22 липня 2016 року працівниками Централізованої бібліотечної системи Хорольщини був проведений виїзний семінар-творча майстерня бібліотечних працівників, який проходив під назвою „Бібліотечне краєзнавство як ресурс розвитку туризму”.

викладка матеріалів

Семінар проходив у вигляді туристичної мандрівки кращими бібліотеками-філіями району, які займаються обслуговуванням читачів на південно-західній частині Хорольського району. Бібліотекарі взяли на себе роль екскурсоводів та знавців минувшини рідного краю, тому будували свої розповіді, використовуючи різні форми краєзнавчої роботи: оглядові екскурсії, історичні та літературні екскурси, медіа-мандри, відео-презентації про роботу та послуги бібліотек, театралізацію легенд рідного краю, майстер-класи, біографічні досьє та літературні розвідки про видатних людей села.

Маршрут туристичної мандрівки розробила завідуюча методично-бібліографічним відділом ЦБС Устименко Галина Миколаївна, яка в своїй професійній діяльності постійно співпрацює з бібліотечними працівниками району, надає їм консультації, розробляє семінари та практикуми, що значно підвищують професійний рівень бібліотечних працівників. Тому в об’єктив уваги потрапили дійсно кращі бібліотеки-філії району, які працюють на високому рівні.

Семінар було розпочато в стінах Хорольської центральної районної бібліотеки. Всіх присутніх щиро привітала начальник відділу культури і туризму Хорольської районної державної адміністрації Гунько Ірина Анатоліївна, яка виступила перед бібліотечними працівниками, розкривши тему „Бібліотеки і туризм у новому часі і просторі”. Ірина Анатоліївна наголосила на тому, що краєзнавча діяльність бібліотек – один з провідних напрямків бібліотечної роботи, який регламентується спеціальним документом – „Положенням про краєзнавчу діяльність бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України” (Київ, 1996). Туризм у сучасному світі є дієвим сектором індустрії дозвілля і розваг, засобом використання вільного часу та проведення змістовного дозвілля навчальними методами і способом залучення широких верств населення до пізнання історико-культурної спадщини, тому процес взаємодії туризму і бібліотек останнім часом набуває нового і ширшого значення для місцевої громади. Слід зауважити, що ініціатором проведення виїзного семінару була особисто Ірина Анатоліївна, яка багато уваги приділяє розвитку краєзнавства та бібліотечної справи на Хорольщині.

Гунько І.А.

Безпосередня робота по ознайомленню з історією рідного краю розпочалося із демонстрації конкурсних робіт переможців районного етапу обласного конкурсу віртуальних мандрівок „Полтавським краєм на вітрилах часу”, що проходив з ініціативи обласної бібліотеки для юнацтва імені ОлесяГончара. Учасники семінару з задоволенням переглянули роботу учениці Міжрегіонального центру Ярослави Дешевої „Хорольська яма”, яка здобула ІІ місце на вищезгаданому обласному конкурсі. Гарно була сприйнята учасниками заходу віртуальна екскурсію „Хорол – мій рідний отчий край в віночку Полтавщини”, яку підготував учень Хорольської гімназії Микола Левін – також призер районного етапу конкурсу. Медіа-мандри по видатним місцям Хорольського краю і пам’яткам історії та архітектури, улюбленими мальовничими куточками відпочинку наших земляків провела директор бібліотеки, відмінник освіти України Оксана Володимирівна Левіна.

Презентація Левіна

Наступний етап подорожі відбувся за межами міста, де працівники бібліотек-філій виступали в якості екскурсоводів по своїй місцевості. Оглядову екскурсію „Літературне краєзнавство: майстри поетичного слова села Штомпелівка” цікаво провела бібліотекар Штомпелівської бібліотеки-філії Синчук Оксана Борисівна. До літературного екскурсу „Видатні постаті села Хвощівка” запросила Рудич Ганна Яківна, бібліотекар Хвощівської бібліотеки-філії. Свою тему вона доповнила цікавою легендою про засновників села Хвощівка: козака Хвоща та місцевої цілительки Івки, презентувала надзвичайно цікаві книжкові виставки та перегляди літератури. Бібліотекар Петрівської бібліотеки-філії Перекопна Валентина Григорівна підготувала історичний екскурс „Сторінки минувшини рідного краю у фонді бібліотеки” та запропонувала до перегляду матеріал про свого земляка– уродженця села Єньки Народного артиста Радянського Союзу М.Верещагіна. А також познайомила колег з роботами місцевих майстрів декоративно-прикладного мистецтва СкрипаляМ.І. (вироби з пшона), СкрипальО.М. (ікони з бісеру), Мельник Вікторії (вишивка картин бісером).

Штомпелівка Штомпелівка, б-ка Хвощівка, б-ка Хвощівка, оголошення Петрівка, б-ка Петрівка, виставка

На високому рівні провела екскурсію по бібліотеці та презентувала біографічне досьє „Педагогічна спадщина краєзнавця К.О.Ходосова” бібліотекар Андріївської бібліотеки-філії Черненко Галина Іванівна. Андріївська бібліотека, взагалі, вразила присутніх і затишком, і оснащеними для читання кімнатами, і змістовим наповненням фонду, і цікавим оформленням книжкових вітрин та виставок. Надзвичайно приємно констатувати і той факт, що велику підтримку розвитку цієї бібліотеки надає голова Андріївської сільської ради Данилейко Володимир Іванович. Тому бібліотека оснащена комп’ютерною сучасною технікою, забезпечена великою кількістю періодичних видань, придбаних за кошти сільської ради. І взагалі, гостинний прийом бібліотекарем Андріївської бібліотеки-філії сподобався учасникам семінару.

Андріївка, б-ка Андріївка, народознавчий куточок

Продовження мандрівки по осередкам краєзнавчої роботи на селі продовжилося у Хильківській бібліотеці-філії, де всіх гостинно хлібом-сіллю зустріла бібліотекар Семенюта Наталія Миколаївна та особисто голова Хильківської сільської ради Марусенко Олександр Дмитрович. Сільський голова розповів про досягнення бібліотеки в обслуговуванні читачів книгою та аспекти досліджень місцевої історії, які проводяться бібліотекою села. Саме бібліотека має найбільше значення для розвитку краєзнавчої роботи місцевого осередку. Слід зауважити, що це єдина сільська бібліотека, де є все необхідне для якісного обслуговування читачів та забезпечення їх інформаційних потреб. Це і мультимедійний пристрій для демонстрації слайдів, і ноутбук для пошукової роботи, і принтер для друку сценаріїв та щомісячної бібліотечної газети, яку випускає Хильківська бібліотека, і телевізор для оснащення масових заходів. Стіни бібліотеки яскраво майоріли назвами тематичних виставок, світлинами з проведених масових заходів, що якнайкраще висвітлюють краєзнавчу роботу. Також Наталія Миколаївна провела майстер-клас „Народознавче краєзнавство в Хильківській бібліотеці-філії” по виготовленню подарунка-оберега для родини та розповіла про роботу з користувачами-дітьми під час занять клубу за інтересом „Барвінок”.

Хильківка, б-ка Гостинці для учасників семінару Подаруно на згадку

Наступною нас гостинно зустріла Мусіївська земля та бібліотекар Мусіївської бібліотеки-філії Бурлака Світлана Мургузівна, яка презентувала літературну розвідку „Творчий доробок краєзнавця Михайла Івановича Бойка”.

Мусіївка, б-ка мусіївка, виставка

Бібліокреатив „Бібліотечний туризм: найкращий світовий досвід та інновації в роботі бібліотек” провела для бібліотекарів Устименко Галина Миколаївна, завідуюча методично-бібліографічним відділом районної бібліотеки. Вона розповіла про те, що бібліотечна інновація в краєзнавчій роботі – це оригінальна, нестандартна ідея, методика, проект, які виходять за межі існуючих канонів і традиційних форм та відображають новий підхід до змісту і організації бібліотечного обслуговування. Інновації в краєзнавчій роботі стали невід’ємною частиною бібліотечного життя. Серед таких інноваційних форм поширення набули: музейні кімнати у бібліотеках, розроблення бібліотеками туристичних маршрутів, віртуальні подорожі, краєзнавчі подорожі-квести, бібліотечні флешмоби, слайд-розповіді, виставки-інсталяції, буккросінги, краєзнавчі аукціони, історико-краєзнавчі лабіринти та інші.

Після екскурсії відбулося обговорення на тему „Роль бібліотек в інформаційній підтримці розвитку туризму”. Кожен із бібліотечних працівників ділився досвідом своєї роботи, презентував найбільш ефективні форми та методи пошуково-краєзнавчої роботи, ділився враженнями від побаченого, адже багато чого можна було взяти на озброєння для своєї роботи.

Групове фото

У невимушеній обстановці, за чашкою кави учасники семінару ділилися враженнями про побачене і почуте під час краєзнавчо-туристичної поїздки, організованої працівниками Хорольської ЦРБ. Виїзний семінар-творча майстерня – як форма переймання передового досвіду – справив глибоке і незабутнє враження на колег з бібліотек-філій району, збагатив присутніх новими знаннями з історії і культури рідного краю та вразив інноваційністю і неординарністю бібліотечно-туристичного краєзнавства.

Кiлькiсть переглядiв: 1351

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.