Презентація книги „Давній Хорол у світлинах”

Нещодавно наш стародавній Хорол за багаторічною традицією святкував свій 936-річний День народження. З нагоди свята Хорольська міська рада профінансувала надзвичайно цікавий і необхідний для нашого міста проект – випуск книги „Давній Хорол і його мешканці на візуальних джерелах”, автором якої, є наш молодий хорольський історик та краєзнавець Андрій Володимирович Козлов. Книга дуже гарна, оформлена в подарунковому варіанті і виглядає просто розкішно. Слід зауважити, що це перша самостійна праця Андрія Володимировича. А до цього було видано декілька книг, де він був співавтором: це – „Хорольщина: Енциклопедичний довідник” та „Ботанічний сад у системі ландшафтної забудови міста Хорола”. Остання книга написана у співавторстві із Володимиром Васильовичем Красовським. Як автори цієї книги, вони стали лауреатами премії імені Петра Ротача та премії імені Володимира Малика.

Перш ніж говорити про книгу, хотілося б сказати кілька слів про автора. Андрій Володимирович Козлов народився 11 листопада 1981 року в нашому прекрасному, древньому місті Хорол. Навчався в Хорольській середній школі № 1, яку закінчив у 1998 році із золотою медаллю. В цьому ж році вступив до Полтавського державного педагогічного університету на історичний факультет, який успішно закінчив у 2003 році. З того самого часу, вже 16 років поспіль, Андрій Володимирович працює вчителем історії в Хорольському ЗНЗ № 1. Він є керівником історико-краєзнавчого гуртка „Світоч”. Молодий автор став послідовним та невпинним продовжувачем справи свого батька Володимира Андрійовича Козлова – відомого на Хорольщині краєзнавця. Підтвердженням цьому і є вихід у світ нової та надзвичайно цікавої книги, 2 екземпляри якої, автор подарував Хорольській центральній районній бібліотеці.

Тож і не дивно, що саме працівники бібліотеки запросили хорольчан та гостей міста помандрувати сторінками цього чудового видання. Презентація книги проходила на сцені центральної площі міста, а ведучі Оксана Левіна, Світлана Сєннікова та Олена Сістук цікавими розповідями і показом сторінок із книги на тривалий час захопили увагу, присутніх на площі глядачів.

Розпочали бібліотекарі свою розповідь про Хорол, показом картографічних зображень міста та його герба. Бо саме з візуальних зображень та коротких пояснень до них складається книга Андрія Козлова. Так, увазі читачів пропонуються карти, плани, схеми, малюнки, фото, світлини про наш рідний Хорол і його мешканців. Надзвичайно цікавим є історичний документ – список Хорольської сотні Миргородського полку за Зборівським договором 1649 року. Це один з найдавніших відомих писемних джерел козацької доби, що дає уявлення про прізвища, які носили мешканці Хорольщини.

Перші візуальні відомості про наше місто можна знайти на мапі Гійома Левассера де Боплана. Також вони зустрічаються на картах повіту і планах міста ХVІІІ-ХІХ ст. До появи фотографії образи хорольчан і місцеві краєвиди змальовували художники. Перше ж фотографічне зображення зустрічається наприкінці ХІХ ст. – це фотографія залізничної станції Хорол 1888 року.
Унікальним явищем початку ХХ ст. стало відображення фотографій вулиць міста і головних його будівель на поштових листівках. Популярність листівок в той час тісно пов’язана з розширенням географічних кордонів і можливістю комфортніше подорожувати, які з’явилися в кінці ХІХ ст. завдяки інтенсивному розвитку залізниць, в тому числі і Лібаво-Роменської та її продовження Ромни – Кременчук у 1887 році, яка проходила у 4,5 км західніше Хорола.
Цінність документальних листівок в тому, що для їх створення використовували світлини знакових для міста куточків, які з часом радикально змінюються, або зовсім зникають, залишаючи по собі лише легенди і, якщо пощастить, малюнки чи фотографії. Авторство світлин на частині листівок про Хорол належить відомому художнику і фотографу Василю Михайловичу Маковському.
Відомо, що першим фотографом в Хоролі був Євсеєв Берко Хаімович, який відкрив салон фотографії в 1869 році. Його справу в 1901 році продовжив син Хацкель. В цьому ж році в місті відкрився ще один подібний заклад „Нова фотографія”, що належав Євсеєву Хацкелю Зельмановичу. 1907 року з’явилося в місті фотоательє Григорія Фесенка, яке з 1912 року стало належати Шухету Малк. Лейбі-Іцхаковичу. Тож, більшість світлин з зображенням мешканців міста і його краєвидів належать саме цим майстрам фотографії. Отож, книга, що презентувалася, дає нам можливість здійснити унікальну подорож Хоролом кінця ХІХ – початку ХХ ст., вдивляючись в нього очима людей, що мешкали в ньому сто років тому.
В книзі є кілька планів міста Хорола, що засвідчує те, що місто постійно розвивалося та розросталося. Це фото залізничної станції Хоролу, вулиці Малої Кременчуцької, Хорольського реального училища, Гофманської печі, будинку Штейнгарта, в якому розміщувалася друкарня Шеля Давидовича Хайкіна, житлового будинку Дубинських по вулиці Мала Кременчуцька, приміщення земської лікарні, міської криниці, старого млина, Петропавлівської церкви, Народного дому, Астрономічної вежі та інші.
В книзі є надзвичайно цікавий розділ з фотографіями печаток Хорольських установ кінця ХІХ – початку ХХ століття. Одна із найцікавіших – Дворянська печатка з гербом родини Родзянок ХІХ століття.

Та якою б прекрасною і багатою не була Хорольська земля, але найбільше її багатство і гордість – її люди. Саме людям – мешканцям давнього Хоролу, присвячений розділ „Місто люди прикрашають”. В ньому розміщені фото людей, які дійсно стали гордістю та окрасою нашого славного козацького краю: відомого діяча народної освіти М.Г. Димського, славетного хірурга М.Т. Полонського, міського голови В.Д. Старицького, борця і силового атракціоніста І.В. Борошенка, законовчителя жіночої гімназії В.Г. Нікіфорова та інших. До видання увійшли фотокартки декого із тогочасних жителів міста, адже вони є важливим джерелом для дослідження історії рідного краю. Крім портретного зображення, за яким можна судити про одяг, елементи побуту епохи, звороти фотокарток є не менш цікавими. Нерідко тут зображували штамп фотоательє, окремі персональні дані того, хто зображений на фото, а також короткий лист.
В кінці видання „Давній Хорол і його мешканці на візуальних джерелах”, приведена хронологічна таблиця історичних подій, що відбувалися в Хоролі, списки прізвищ хорольських сотників, прізвищ міських голів та перелічені почесні громадяни міста.
Книга розрахована на науковців, музейних працівників, краєзнавців, а також небайдужих до історії рідного краю.

Потрібно зазначити, що у виданні використані історичні матеріали з приватної колекції Козлова В.А., фотографії і листівки з колекцій Хорольського районного краєзнавчого музею, Етнографічної збірки «Древо» та Інтернет-сайтів. Детальніше ознайомитися з книгою всі бажаючі зможуть в читальному залі Хорольської центральної районної бібліотеки.
Сам автор розповів хорольчанам про задум створення такого ілюстрованого видання, про кропітку роботу не в одному архіві по розшуку необхідного матеріалу для книги. З щирою вдячністю звернувся до представників міської влади, які виділили кошти на її видання, подякував працівникам обласного видавництва „Дивосвіт” за дизайн та верстку такої чудової книги.

А нам, бібліотекарям, від імені наших читачів хотілося б подякувати Андрію Володимировичу за цікаве видання і побажати йому творчого натхнення, успіхів у розкритті таємниць історії нашого краю. як досліднику та автору.

Кiлькiсть переглядiв: 100

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.