Історичний екскурс „Під Крутами від крові червоний ранок млів”

29 січня працівниками Хорольської центральної районної бібліотеки спільно з адміністрацією Хорольської гімназії був проведений історичний екскурс, приурочений Дню пам’яті Героїв Крут „Під Крутами від крові червоний ранок млів”.
На вшанування пам’яті загиблих під Крутами українських героїв в актовій залі гімназії зібралися учні старших класів цього навчального закладу. Ведучі історичного екскурсу Оксана Левіна, Світлана Сєннікова та Олена Радченко познайомили присутніх із історичними передумовами та перебігом подій в той трагічний для української історії день.
У бою під Крутами, який мав на меті захист столиці України від більшовицької навали, взяли участь кілька сотень українських студентів та гімназистів із Києва. Серед них був і наш земляк із села Софине Володимир Якович Шульгін, один із кращих студентів університету імені Святого Володимира. В молоді роки він став активним громадським діячем та очолював Українську студентську громаду Києва. У 1917 році став членом Виконавчого Губернського комітету Ради представників Київщини, а згодом його призначили на посаду діловода відділу Генерального Секретарства внутрішніх справ. Коли відбувся бій під Крутами, йому було 24 роки і він став одним із ватажків, які керували молоддю. Його полум’яне серце патріота рідної землі спинилося в той трагічний день 29 січня 1918 року, адже Володимир Шульгін був серед тих 27 студентів, які були розстріляні більшовиками, а згодом перепоховані на Аскольдовій могилі у Києві.
Ведучі звернули увагу учнів на те, що хоча велика кількість учасників бою і загинули, та їхні смерті були не даремні, а стали джерелом натхнення в щоденній боротьбі за волю українського народу. Бібліотекарі закликали учнів гімназії пам’ятати про жертву, принесену молоддю на вівтар незалежності, соборності та державності України.
Під час заходу лунали поезії українських авторів на дану тематику у виконанні учнів 10-А класу, яких підготувала класний керівник Людмила Василівна Гудзь. Поезію нашої землячки Таїсії Артюшенко „Як і колись під Крути” прочитала Ліза Старченко. Володимир Раєвський декламував поезію, присвячену героям Крут та героям сьогодення автора із Миргородщини Надії Рожко. Знаменитий вірш Павла Тичини, написаний у 1918 році, „Пам’яті тридцяти” прочитала Світлана Левченко. Поезія „Під Крутами сльози…” пролунала у виконанні Віки Ярошенко.
На закінчення історичного екскурсу до присутніх звернулася учениця гімназії Світлана Левченко з пропозицією вшанувати пам’ять усіх загиблих у боротьбі за Незалежність України покладанням квітів до меморіальних дошок колишніх учнів гімназії, які загинули в наш час на Сході України – Андрія Корни та Сергія Терешка. Їх імена ми ніколи не забудемо.
Протягом заходу учні мали змогу ознайомитися з переглядом літератури „Вони боролись не за славу, а за щастя України”, де були представлені книги, присвячені подіям легендарного бою.
Історичний екскурс супроводжувала мультимедійна презентація, що складалася з фотоматеріалів та уривків із документальних фільмів, присвячених 102-ій річниці бою під Крутами. Для її створення здійснила велику архівно-пошукову роботу бібліотекар ЦРБ Каріна Мурашко.

Крути зал гімназії Квіти героям

Фото-репортаж за посиланням „Під Крутами від крові червоний ранок млів”.

Кiлькiсть переглядiв: 69

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.