„Тихі зорі вічної пам’яті”, година подвигу.

28 жовтня в Україні щорічно відзначається день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.

Свято встановлене відповідно до Указу Президента України від 20 жовтня 2009 року «…з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності Українського народу у Другій світовій війні…». Саме цій величній даті була присвячена година подвигу „Тихі зорі вічної пам’яті”, яку працівники Хорольської центральної бібліотеки презентували для поважних студентів Університету ІІІ віку.
Битва за визволення України тривала 680 діб. Вона увійшла в ряд найбільш вирішальних операцій німецько-радянської війни і стала найважливішим етапом на шляху до перемоги над нацизмом. А 28 жовтня 1944 року вся Україна була визволена від гітлерівських окупантів.
Під час заходу бібліотекарі розповіли, що більше трьох років точилися запеклі, криваві бої за Україну. Остаточне визволення українських земель почалося у ході Курської битви (5 липня – 23 серпня 1943 року). 23 серпня війська Степового фронту звільнили Харків.
У вересні-жовтні 1943 року розгорнулася героїчна битва за Дніпро, уздовж якого німці намагалися створити неприступну лінію стратегічної оборони («Східний вал»).
Ціною величезних людських втрат радянські війська 6 листопада 1943 року звільнили столицю України. Київська наступальна операція завершила корінний перелом у ході Другої світової війни й мала надзвичайний вплив на весь наступний характер воєнних дій.
Великими наступальними операціями був відзначений і 1944 рік. Взимку під Корсун-Шевченківським було розбито 80-ти тисячне угруповання. В березні війська генерала І. Конева вийшли на кордон з Румунією. А з часом проведено кілька значних операцій на півдні та в центральній частині України, влітку ж розгорнулися запеклі бої на західноукраїнських землях. В результаті Львівської наступальної операції в жовтні 1944 року радянські війська вийшли на кордон Польщі, Чехословаччини, Угорщини. Період німецької окупації України завершився.
Воїни-українці зробили вагомий внесок у перемогу над нацистською Німеччиною та її союзниками. Бойовими нагородами було відзначено 2,5 млн. осіб. Серед них були й українці: маршали С. Тимошенко, Р. Малиновський, А. Єрьоменко, П. Рибалко, С. Руденко; генерали В. Герасименко, П. Жмаченко, К. Москаленко, І. Кириченко та інші. Маршали й генерали українського походження очолювали більше половини з 15 фронтів, які діяли в період боротьби з німецько-фашистськими загарбниками.
Визволивши від ворога територію України, 1-й, 2-й, 3-й, 4-й Українські фронти взяли участь у бойових діях у Європі. Сотні тисяч солдатів і офіцерів загинули при визволенні від нацистів територій Польщі, Чехословаччини, Угорщини, Румунії, Болгарії, Югославії, Австрії. Українські війська пройшли через Європу героїчним бойовим шляхом, зробивши величезний внесок в остаточний розгром нацистської Німеччини, крок до великої Перемоги над ворогом.
Мого життя не обпекло вогнем,
В зіницях не застигли димні ранки,
Не пив моєї крові чорнозем
І холод не діймав в сирих землянках.
Не пам’ятаю повоєнних літ,
Бо не було мене тоді на світі…
Десь там, під Магдебургом, впав мій дід,
Щоб тут, на Україні, зріло жито.
Не пам’ятаю лиховісних літ,
Бо не було мене тоді на світі,
В землі чужинській спочиває дід,
Продовжуючись в колосі та дітях.
Кiлькiсть переглядiв: 110

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.