„Співець кохання, майстер драми”, список рекомендованої літератури до 460-літнього дня народження Вільяма Шекспіра.

„Співець кохання, майстер драми”, список рекомендованої літератури до 460-літнього дня народження Вільяма Шекспіра.

З-поміж усіх великих людей
Шекспір найзагадковіший.
Єдине, що ми знаємо про нього, –
Це те, що він жив і страждав.
Дж. Джойс
Творчість Вільяма Шекспіра є найвищим досягненням європейської літератури доби Відродження. Якщо могутня фігура Данте позначає собою початок Ренесансу, то титанічна фігура Шекспіра вінчає його кінець. Образ Шекспіра, як письменника, є вершиною світової культури. Спадщина його набула світового значення, вплинула на творчість численних митців світового масштабу і зберігає свою актуальність до нашого часу. Найкращі театри світу незмінно включають у свій репертуар його п’єси, а роль Гамлета мріє зіграти, хіба що не кожний актор.
Біографічні дані небагаті: народився Шекспір 23 квітня 1564 року в оточеному лісами місті Стратфорд-на-Ейвоні в родині ремісника і торговця. Батько був у боргах, тому Вільям підробляв у м’ясній лавці та займався мисливством.
Вчився у місцевій граматичній школі, де вивчали рідну мову, а також грецьку і латинську за єдиним підручником – Біблією. Він був здібним учнем, тому його призначили помічником учителя.
У вісімнадцятирічному віці оженився на доньці фермера Енн Гетевей, якій було 26. Через два роки Вільям став батьком досить великої сім’ї: за донькою Сьюзен народилися близнюки – донька Джудіт і син Хемнет. Довелося працювати вдвічі більше, бо треба було утримувати дві родини – свою і батькову.
Прожив у рідному місті до 21 року, потім залишив свою родину і поїхав на пошуки щастя до Лондона. Спочатку доглядав за кіньми багатих людей – глядачів театру, потім став актором, драматургом, поетом, розбагатівши став співвласником театру „Глобус”.
На початку 90-х років він написав дві поеми: „Венера й Адоніс” (1593) та „Лукреція” (1592). На той час майстерність поета цінувалась більше, ніж майстерність драматурга. П’єси писались для сцени, а не для читання.
Перші його друковані твори з’являються тільки в 1594 році. Збірка сонетів вийшла в 1609 році. Його драматургічна і поетична спадщина складається з 37 драм, 154 сонетів та двох поем. Всі драматичні твори Шекспіра написані білим віршем з використанням прози. Поєднання віршів і прози є характерною рисою шекспірівської драматургії, зумовленою як художнім матеріалом, так і естетичними завданнями.
Серед знаменитих трагедій Шекспіра найбільшою популярністю протягом віків користуються „Ромео і Джульєтта” та „Гамлет”.
Трагедія „Ромео і Джульєтта” була написана в середині 90-х років, в перший, так званий, оптимістичний період його творчості, найбільш просякнутий ренесансним пафосом віри в людину і її безмежні можливості.
Сім’я Шекспіра залишалася в Стратфорді-на-Ейвоні, куди він часто приїздив, турбуючись про їх добробут.
Останні роки життя драматурга були складними: померли батько і син Хемнет. Вільям Шекспір, титан і чаклун сцени, вирішив залишити її. У 1612 році він назавжди виїхав з Лондона і повернувся до Стратфорда-на-Ейвоні. Тут драматург прожив ще чотири роки. Поряд були дружина, доньки, зяті, онуки, але не було незвичайного світу творчості і сцени, а без нього він не міг творити і жити.
Шекспір помер 23 квітня 1616 року у день свого народження. Йому виповнилося лише 52 роки.
БІБЛІОГРАФІЯ:
Твори Вільяма Шекспіра
1. Шекспір В. Гамлет, принц данський / Пер. з анг. Ю. Андрухович, малюнки В. Єрко. – К.: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2014. – 238 с.
2. Шекспир В. Избранное. в 2-х ч. Ч.1 / Сост., автор статей и комент. А. Аникет. – М.:Просвещенье, 1984. – 240 с., ил.
3. Шекспир В. Избранное. в 2-х ч. Ч.2 / Сост., автор статей и комент. А. Аникет. – М.:Просвещенье, 1984. – 208 с., ил.
4. Шекспір В. Історичні хроніки: Пер. з анг. / Передмова і примітки Н.М. Торкут; худ.-ілюстратор І.І. Яхін; худ.-оформлювачі Б.П. Бублик, В.А. Мурликін. – Харків: Фоліо, 2004. – 511 с.
5. Шекспір В. Отелло. Макбет: Трагедії / Пер. з анг. Б.Пастернака. – СПб: Издательская группа „Азбука-классика”, 2009. – 256 с.
6. Шекспір В. Ромео і Джульєтта /Пер. з англ. Ю. Андруховича . – Київ: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2016. – 208 с.
7. Шекспір В. Сонети / Пер. з анг. Г. Пилипенка. – Ірпінь: ВТФ „Перун”, 2008. – 320 с.
8. Шекспір В. Трагедії: Пер. з анг. / Передмова і примітки Н.М. Торкут; худ.-ілюстратор І.І. Яхін; худ.-оформлювач Б.П. Бублик. – Харків: Фоліо, 2004. – 462 с.
Книги про Вільяма Шекспіра
1. Вільям Шекспір (1564-1616) // Література: для дітей серед. шк. віку / уклад. В.М. Скляренко; худож.-оформлювачі Б.П. Бублик, С.В. Правдюк. – К.: Кордон, 2015. – 318 с., іл. – С. 187-190
2. Вільям Шекспір (1564-1616) // Сафарон С.І., Султанов Ю.І. Зарубіжна література: Підручник-хрестоматія для 8 кл. загальноосв. шк. – 2-ге вид., допов. – К.: Вежа, 2000. – 416 с., іл. – С. 231-256
3. Вільям Шекспір. Трагедія „Гамлет”. Моральні уроки життєвої долі // Давиденко Г.Й., Акуленко В.П. Історія зарубіжної літератури середніх віків та доби Відродження: Навч. посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 248 с. – С. 185-189
4. Уильям Шекспир и его трагедия „Гамлет” // Прокаев Ф.И. и др. Зарубежная литература в школе: Кн. для учителей. – К.: Рад. школа, 1987. – 208 с. – С. 34-59
5. Шекспір // Велтинович Н.Ф. Сучасна українська літературна мова: Навч. посіб. – 3-тє вид., випр. і доп. – К.: Знання, 303 с. – С. 34-59
Кiлькiсть переглядiв: 99

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.